Por elleni tippek: így vehetjük fel a küzdelmet a makacs szöszökkel az irodában!

Por elleni tippek az irodai tisztaságért! Ebben a cikkben bemutatunk pár praktikát, hogy hogyan csökkenthető a por irodai környezetben.

Por – problémák az irodában? Takarítás után akár már másnap mindent újra belep a por?

Por elleni tippek az irodai tisztaságért olvasson tovább!

A végeláthatatlan portalanítás örök harc lehet ezekkel a bosszantó munkatársakkal szemben, a porcicákkal. A por ellen több módon is felvehetjük a harcot az irodában. Összeszedtünk pár praktikát, amelyekkel hatékonyabban védekezhetünk a makacs kis szöszök ellen.

Az újra porosodás nem csupán esztétikailag jelenthet kellemetlenséget, hanem praktikus és egészségügyi problémákat is felvethet. Hogy hatékonyabban és tartósabban megszabadulhasson a nem kívánt szöszöktől érdemes felkutatni azokat az okokat és tényezőket, amiért nem tud megszabadulni a makacs ellenségtől. A tiszta környezet nem csak esztétikai szempontból fontos, de az egészségügyi kockázatok minimalizálása, az irodaegészség és a munkavállalók kényelme szempontjából is. 

Azok az apró részecskék, amelyek a levegővel keveredve szállnak és csillognak a napfényben akár veszélyes anyagok is lehetnek. A por összetételét tekintve elhalt bőrsejtekből, szövetdarabokból, műanyag részecskékből, földből, szállóporból, pollenekből, a bőrünkön élő mikroorganizmusokból, penészgombákból, atkákból és azok ürülékéből áll. Ami igazán veszélyessé teheti ezt az ártalmatlannak tűnő, bosszantó, állandó törődést igénylő társat – az előbb említett ürülék mellett, amely a “porallergia” kiváltó oka lehet – az az, hogy olyan káros anyagokat is tartalmazhat, mint az ólom, vagy arzén.

Hogyan hat a szállópor az emberi egészségre?

Az ultrafinom porszemcsék akár a véráramba is képesek behatolni, ezzel jelentős veszélynek kitéve az egészségünket. A por könnyen allergiás reakciót válthat ki – ilyen az orrdugulás, a köhögés, orrfolyás, tüsszentés, torokkaparás, vagy szemviszketés- . 

Tehát a szálló por belélegzése ingerelheti a légutak nyálkahártyáját, különböző légzőszervi megbetegedéseket okozhatnak – pl.: asztma, COPD, tüdőrák – , valamint kutatások bizonyították, miszerint a por okozta egészségügyi problémákat összefüggésbe hozták szívbetegségből eredő elhalálozással.

Hogyan védekezhetünk a por ellen az irodai környezetben?

Por elleni tippek az irodai tisztaságért:

  • Az épületek környezetében található fákról és az utcákról rengeteg szállópor és kosz juthat be az irodába az ablakokon keresztül. Intenzív szellőztetésre lehetőleg válasszunk olyan időpontot, mikor a forgalom nem olyan fokozott.
  • Rendszeres szellőztetéssel a friss levegő beáramolásával keletkező huzat segíti a por könnyebb kijutását.
  • Tisztító hatású növények is a segítségünkre lehetnek az irodában, mint például a páfrány vagy a pókorchidea.
  • Lábtörlő elhelyezésével a bejárat előtt csökkenthetjük a bekerülő szennyeződéseket.
  • A takarítási eljárások során elengedhetetlen a szakszerű szőnyeg- és kárpittisztítás.
  • Kerüljük a sepregetést! Helyette válasszunk kevés porral járó módszereket. (pl.: nedves feldolgozás, elszívás)
  • Hatékony lehet a por elleni harcban a gyakori porszívózás és felmosás.
  • Portörlés esetén hatásosabb lehet elektrosztatikus törlőkendők használata, amelyek jobban vonzzák a port magukhoz.
  • A porszívózás során fontos a jól megválasztott eszköz használata. HEPA szűrővel ellátott porszívó hatékonyan szűri ki a penész részecskéket, csökkenti a háztartási por koncentrációját, megtisztítja a levegőt a poratkáktól és azok ürülékétől, begyűjti a szálló spórákat és polleneket, csökkenti a levegő portartalmát és képes összegyűjteni a baktériumok, valamint mikrobák jelentős részét. 
  • Felesleges tárgyak felhalmozása hozzájárulhat a por megüléséhez az irodában
  • Érdemes olyan antisztatikus felületű bútorokat és berendezéseket választani, amelyek nem vonzzák olyan könnyen magukhoz a port.
  • Az elektronikai eszközök tisztítása külön figyelmet igényel. Nem csak higiéniai okokból bír kiemelkedő jelentőséggel a számítógépek, nyomtatók és más elektronikai berendezések tisztántartása. Karbantartásukkal megnövelhető az élettartamuk.
  • A lejjebb tekert hőszabályozóval csökkenthető a porkoncentráció a levegőben.
  • A páratartalom optimalizálása ( ideális az 50%-os páratartalom) érdekében javasolt egy páramentesítő készüléket beszerezni.
  • Elengedhetetlen a légkondicionáló berendezések folyamatos és szakszerű karbantartása. (pl.: tisztítás és légszűrő csere)
  • Érdemes beruházni egy hitelesített asztma- és allergiabarát szűrőkkel ellátott légtisztító készülékre.

Azáltal, hogy rendszeresen gondoskodunk az iroda tisztaságáról és rendjéről, hozzájárulunk a munkavállalók komfortjához és a munkahelyi környezet produktivitásához.

Egy tiszta iroda nem csak pozitív hatással van a munkavállalók hangulatára, de csökkenti a betegségek kockázatát is, így növelve a munka hatékonyságát.

Ismerje meg takarítási szolgáltatásainkat!

Ha szeretné profikra bízni az iroda portalanítását, keresse munkatársunkat tanácsadásért és kérjen egyedi árajánlatot!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!